Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

POZOR ZMĚNA ADRESY !!

Business Park Košíře

Budova  E

Jinonická 80

Praha 5 Košíře 

 

Vážení zákazníci

osobní vyzvednutí

Vaší objednávky

možno :

Po - Pá

8 - 16 hod

 

Kontakt:

Čištín s.r.o.

Jinonická 80

158 00 Praha 5

+420 774 444 475

+420 296 554 223

ceske-sperky@seznam.cz
www.ceske-sperky.cz

 

kontrola puncovním úřadem

Doprava zdarma

Jak vybrat velikost prstenu

 

 

 


RADY A INFORMACE » Stříbro

 

Stříbro

Stříbro má chemickou značku Ag, latinsky Argentum. Ze všech kovů má nejlepší tepelnou i elektrickou vodivost. Je to ušlechtilý kov, který slouží jako součást různých slitin, které mají uplatnění v různých odvětví. Jedním z nich je výroba šperků.

Samotné stříbro je náchylné k černání při styku se sloučeninami síry v atmosféře a je měkké. Proto se při výrobě šperků slévá ještě s jinými kovy, které zlepší jeho vlastnosti. Pro zvýšení odolnosti a lesku stříbrných šperků se někdy používá tenká vrstva rhodia.

Pro výrobu stříbrných šperků se používá slitina s obsahem kolem 92,5 % stříbra, jedná se tedy o ryzost 925. Tento poměr ryzího stříbra ve slitinách je určen zákonem a je kontrolován puncovním úřadem.

Šperky vyrobené ze stříbra, které jsou určeny k prodeji a jejich váha je nad 3 g, musí být označeny výrobní značkou, ryzostní značkou a státním puncem. U stříbrných šperků, jejichž váha je menší než 3 g, není povinnost státního puncu. Stačí jen ryzostní a výrobní značka.

Váha je stanovována s přesností na jeden gram. Př.: váha 3,49 g se zaokrouhlí na 3 g, váha 3,55 g se zaokrouhlí na 4 g.

Označení státním puncem provádí příslušný puncovní úřad. Pro každou ryzost je státní punc rozdílný.


Stříbro je velmi oblíbené a šperky z něj vyrobené podtrhnou Vaši krásu a elegantní vzhled.