Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

Kontakt:

Čištín s.r.o.

Jinonická 80

158 00 Praha 5

+420 774 444 475

+420 296 554 223

ceske-sperky@seznam.cz
www.ceske-sperky.cz

 

kontrola puncovním úřadem

Doprava zdarma

Jak vybrat velikost prstenu

 

 

 


RADY A INFORMACE » Stříbro

 

Stříbro

Stříbro má chemickou značku Ag, latinsky Argentum. Ze všech kovů má nejlepší tepelnou i elektrickou vodivost. Je to ušlechtilý kov, který slouží jako součást různých slitin, které mají uplatnění v různých odvětví. Jedním z nich je výroba šperků.

Samotné stříbro je náchylné k černání při styku se sloučeninami síry v atmosféře a je měkké. Proto se při výrobě šperků slévá ještě s jinými kovy, které zlepší jeho vlastnosti. Pro zvýšení odolnosti a lesku stříbrných šperků se někdy používá tenká vrstva rhodia.

Pro výrobu stříbrných šperků se používá slitina s obsahem kolem 92,5 % stříbra, jedná se tedy o ryzost 925. Tento poměr ryzího stříbra ve slitinách je určen zákonem a je kontrolován puncovním úřadem.

Šperky vyrobené ze stříbra, které jsou určeny k prodeji a jejich váha je nad 3 g, musí být označeny výrobní značkou, ryzostní značkou a státním puncem. U stříbrných šperků, jejichž váha je menší než 3 g, není povinnost státního puncu. Stačí jen ryzostní a výrobní značka.

Váha je stanovována s přesností na jeden gram. Př.: váha 3,49 g se zaokrouhlí na 3 g, váha 3,55 g se zaokrouhlí na 4 g.

Označení státním puncem provádí příslušný puncovní úřad. Pro každou ryzost je státní punc rozdílný.


Stříbro je velmi oblíbené a šperky z něj vyrobené podtrhnou Vaši krásu a elegantní vzhled.