Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

POZOR ZMĚNA ADRESY !!

Business Park Košíře

Budova  E

Jinonická 80

Praha 5 Košíře 

 

Vážení zákazníci

osobní vyzvednutí

Vaší objednávky

možno :

Po - Pá

8 - 16 hod

 

Kontakt:

Čištín s.r.o.

Jinonická 80

158 00 Praha 5

+420 774 444 475

+420 296 554 223

ceske-sperky@seznam.cz
www.ceske-sperky.cz

 

kontrola puncovním úřadem

Doprava zdarma

Jak vybrat velikost prstenu

 

 

 


RADY A INFORMACE » Zlato

 

Zlato

Zlato má chemickou značku Au, latinsky Aurum. Je chemicky velmi dobře elektricky i tepelně vodivý prvek. Zlato nerezaví a je odolné vůči vnějším vlivům, solím a kyselinám. Rozpouští se pouze v lučavce královské a směsích kyanidu.

Zlato je drahý kov žluté barvy, který se používá zejména k výrobě šperků. Vzhledem k tomu, že samotné ryzí zlato je příliš měkké, používá se k výrobě šperků ve formě slitin s mědí, stříbrem, zinkem, niklem nebo palladiem. Bílé zlato, které je v dnešní době velmi oblíbené, vzniká příměsí niklu a palladia, které slitinu zbarvují.

Ryzost zlata v klenotnických slitinách se vyjadřuje v karátech. Ryzí zlato má 24 karátů. Poměr ryzího zlata v těchto slitinách je určen ze zákona na ryzost 585/1000 (neboli 14 karátů) a 750/1000 (neboli 18 karátů) a je kontrolován puncovním úřadem.

Šperky vyrobené ze zlata, které jsou určeny k prodeji a jejich váha je nad 0,5 g, musí být označeny výrobní značkou, ryzostní značkou a státním puncem. U zlatých šperků, jejichž váha je menší než 0,5 g, není povinnost státního puncu. Stačí jen ryzostní a výrobní značka.

Váha je stanovována s přesností na pět setin gramu. Př.: váha 0,52 g se zaokrouhlí na 0,50 g, váha 0,53 g se zaokrouhlí na 0,55 g.

Označení státním puncem provádí příslušný puncovní úřad. Pro každou ryzost je státní punc rozdílný.

 

Zlato si stále drží svou hodnotu a šperky z něj vyrobené jsou symbolem vznešenosti a elegance.