Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

Kontakt:

Čištín s.r.o.

Jinonická 80

158 00 Praha 5

+420 774 444 475

+420 296 554 223

ceske-sperky@seznam.cz
www.ceske-sperky.cz

 

kontrola puncovním úřadem

Doprava zdarma

Jak vybrat velikost prstenu

 

 

 


RADY A INFORMACE » Zlato

 

Zlato

Zlato má chemickou značku Au, latinsky Aurum. Je chemicky velmi dobře elektricky i tepelně vodivý prvek. Zlato nerezaví a je odolné vůči vnějším vlivům, solím a kyselinám. Rozpouští se pouze v lučavce královské a směsích kyanidu.

Zlato je drahý kov žluté barvy, který se používá zejména k výrobě šperků. Vzhledem k tomu, že samotné ryzí zlato je příliš měkké, používá se k výrobě šperků ve formě slitin s mědí, stříbrem, zinkem, niklem nebo palladiem. Bílé zlato, které je v dnešní době velmi oblíbené, vzniká příměsí niklu a palladia, které slitinu zbarvují.

Ryzost zlata v klenotnických slitinách se vyjadřuje v karátech. Ryzí zlato má 24 karátů. Poměr ryzího zlata v těchto slitinách je určen ze zákona na ryzost 585/1000 (neboli 14 karátů) a 750/1000 (neboli 18 karátů) a je kontrolován puncovním úřadem.

Šperky vyrobené ze zlata, které jsou určeny k prodeji a jejich váha je nad 0,5 g, musí být označeny výrobní značkou, ryzostní značkou a státním puncem. U zlatých šperků, jejichž váha je menší než 0,5 g, není povinnost státního puncu. Stačí jen ryzostní a výrobní značka.

Váha je stanovována s přesností na pět setin gramu. Př.: váha 0,52 g se zaokrouhlí na 0,50 g, váha 0,53 g se zaokrouhlí na 0,55 g.

Označení státním puncem provádí příslušný puncovní úřad. Pro každou ryzost je státní punc rozdílný.

 

Zlato si stále drží svou hodnotu a šperky z něj vyrobené jsou symbolem vznešenosti a elegance.